
Dziś przychodzę z książką ,, Jak zrozumieć się w rodzinie’’ autorka to Monika Szczepanik.
Nie ukrywam, że Wydawnictwo Natuli świetnie rezonuje z moją misją promowania zdrowej komunikacji, dlatego kolejną książkę mogę śmiało polecić wszystkim.
Dlaczego warto przeczytać Jak zrozumieć się w rodzinie?
Przede wszystkim dlatego, że temat rodziny oraz tego jak radzić sobie z codziennymi kwestiami, konfliktem i potrzebami dotyczy wszystkich. Lektura pozostaje w moim ulubionym nurcie komunikacji bez przemocy, która zawsze wydaje mi się uwolnieniem od wszelkich sporów, działa uspokajająco i naprawia wszystkie niepotrzebne sprzeczki. Wszystko zależy od naszego nastawienia i chęci.
Czy wiesz jak działają słowa okna i słowa mury?
Sięgając po książkę ,, Jak zrozumieć się w rodzinie’’ zrozumiesz jak mówić, aby druga strona czuła się ważna oraz wysłuchana. Przeczytasz czego unikać w rozmowie, jak słowa wpływają na odbiór wszystkiego.
Spodobał mi się zawarty tam cytat nauczyciela NVC:
Konflikty pojawiają się tam, gdzie ludzie marzą.
Jak to rozumieć? Zazwyczaj kojarzymy słowo konflikt z czymś negatywnym. Żyjemy w przekonaniach, że szczęśliwe rodziny się nie kłócą, a konflikty niszczą relacje. Wszystko zależy od podejścia. Autorka wspomina, że widząc konflikt jako wyzwanie, szansę i strategię na wyrażanie swojej autentyczności, potraktujemy to jako element naszego życia. W przypadku kiedy zaczyna nas to przerażać, unikamy tego bodźca. Wtedy jednak tracimy szansę na dokładne zrozumienie skąd ten konflikt się bierze, do czego prowadzi.
Za każdym konfliktem stoi nasza potrzeba, a rozpoznawanie ich pomaga w całym procesie.
Co pomaga widzieć konflikt jako szansę, a nie zagrożenie:
-Zamiana ocen, słów, interpretacji i krytyki na obserwację
-Rozpoznanie i wyrażenie uczuć
-Oddzielenie uczuć od myślenia
-Poszukiwanie potrzeb
-Skupienie się na kontakcie z drugą stroną, a nie na szybkim rozwiązaniu konfliktu.
Słuchanie to bardzo istotna kwestia w komunikacji. Kupując książkę otrzymasz pigułkę wiedzy na co zwrócić uwagę przy słuchaniu drugiej osoby. Jedno to słyszeć, drugie-słuchać.
Sięgając po pozycję ,, Jak zrozumieć się w rodzinie’’ nauczysz się zmieniać przekonania i tworzyć zdrowe komunikaty. To świetne wprowadzenie w nurt NVC (komunikacja bez przemocy).
Z własnego doświadczenia wiem jak bardzo praktyczne i pomocne może być zastosowanie tego w życiu. Chciałabym, aby takie książki były obowiązkową lekturą wszystkich pokoleń: rodziców, nastolatków, dziadków.
Głęboko wierzę, że nigdy nie jest za późno na zmiany.
Tutaj kupisz swój egzemplarz.