
W trakcie studiów psychologicznych miałam wiele przedmiotów, które dotyczyły interwencji. Moja specjalizacja bazowała na konflikcie i sytuacji kryzysowych, dlatego chcę o tym mówić – pragnę docierać do większej liczby osób w celu psychoedukacji.
Temat przemocy istnieje- o tym trzeba MÓWIĆ.
Jeśli uważasz, że ten temat Ciebie nie dotyczy- pamiętaj, że może ktoś z bliskiego otoczenia takiej sytuacji doświadcza.
Sąsiad, koleżanka z pracy, znajoma ze szkoły.. ..
Być może Twój kolega potrzebuje rozmowy? Przemoc to kwestia dwóch płci, jednak w zdecydowanej większości ta fizyczna dotyka kobiet.
Badania pokazują, że mężczyżni stosują przemoc fizyczną w stosunku do kobiet, natomiast kobiety przemoc psychiczną w stosunku do mężczyzn. Każdy rodzaj przemocy jest na tyle istotny, aby o tym mówić.
Razem ze znajomymi stowrzyliśmy kampanię społeczną, która ma na celu uświadamiać innych na temat przemocy, konfliktów rodzinnych oraz potrzeby INTERWENCJI osób trzecich.
To również możesz być TY!
Obiecałam sobie, że zrobię wszystko co w mojej MOCY, aby docierać do ludzi z tym przesłaniem.
Dlaczego o przemocy TRZEBA rozmawiać?
Stereotypy, które mówią o tym, że to co dzieje się w domu zostaje właśnie tam, doprowadziły do społecznego lekceważenia problemu. Boimy się reagować, czasem nie chcemy- z różnych powodów, z których rozliaczamy się sami ze sobą.
Ile razy słyszałeś/aś niepokojące odgłosy zza ścian sąsiadów?
Czy podjąłeś/aś decyzję o interwencji?
Największe mity
- Cudze ,,brudy” mnie nie dotyczą.
- To co dzieje się w domu sąsiadów jest ich sprawą.
- Jeśli będę interweniować sąsiad/sąsiadka się jeszcze bardziej zdenerwuje, kłotnia będzie większa i doprowadzę do większej tragedii.
- Pewnie mi się wydaje, to na pewno zwykła kłótnia.
Co tak naprawdę może dziać się w tym domu?
- Odgłosy, które wydają się niepojące zawsze warto sprawdzić. To rzeczywiście może być tylko kłótnia, jednak może to być AŻ kłotnia, której świadkiem są małe dzieci. Za każdym razem kiedy Twoja intuicja podpowiada, że sytuacja może zagrażać domownikom- REAGUJ.
- Dziecko jako świadek przemocy nie może reagować, zazwyczaj jest w wielkim strachu. Ofiara przemocy działa pod wpływem emocji, które mogą paraliżować, blokować do wezwania wsparcia.
- Ofiara przemocy może nie mieć dostępu do telefonu, aby wezwać pomoc.
- Ofiara przemocy może chcieć wsparcia osób trzecich.
- Policja, która przyjeżdża w celu interwencji samodzielnie oceni czy sytuacja zagraża domownikom. Dlatego zawsze warto zgłosić jeśli konflikt dochodzi do eskalacji.
- TO NIC NIE KOSZTUJE- policja ma obowiązek sprawdzić sytuację i podjąć ewentualne kroki.
Co się dzieje z dzieckiem, które jest świadkiem przemocy?
- Kłopoty w szkole
- Bezradność
- Opóźnienie w rozwoju
- Zaburzenie mowy
- Dolegliwości stresowe
- Fizyczne urazy
- Strach i niepokój
- Poczucie winy
- Ambiwalencja uczuć
- Brak zaufania
- Agresywność
- Spolegliwość
- Zamiana ról
Powyższa lista może być większa. Ale nie musi. To od nas wszystkich zależy jak będziemy postrzegać całą wspólnotę oraz poszczególną jednostkę. Obojętność nie zbuduje silnego społeczeństwa.
REAGUJ.
0 Komentarzy