Dziś chciałabym opowiedzieć o konflikcie, czyli o czymś co budzi wstręt i gęsią skórkę. Nie lubimy konfliktów, boimy się ich, a tym bardziej nie potrafimy sobie z nimi radzić. Swoją codzienną pracą pokazuję ludziom jak można zmienić to przekonanie, jednocześnie zmieniając życie.

To co nas spotyka w życiu możemy odbierać na dwa sposoby:

  • Jako coś destrukcyjnego, dlatego boimy się tego i uciekamy
  • Jako lekcję, z której czerpiemy wiedzę i wdrażamy do naszego życia.

W tym przypadku konflikt może być jak gra, w której nie musi wygrać jedna strona, można doprowadzić do strategii wygrany-wygrany. Odpowiednie spojrzenie na sytuację pozwala na znalezienie wielu możliwości.

„ Żadnego problemu nie da się rozwiązać na tym samym poziomie świadomości, na którym on powstał”

Albert Einstein

Czym jest konflikt?

Konflikt to interakcja ludzi zależnych od siebie, którzy pod wieloma względami mają niezgodne cele oraz postrzegają siebie nawzajem jak barierę w osiągnięciu tych celów. Są naturalnym zjawiskiem. Występowały, występują i będą występować. Im więcej osób, grup… tym coraz częściej i łatwiej o konflikt. Czy to jednak oznacza katastrofę dla nas? Zdecydowanie nie. A co z konfliktem w relacji, np. prywatnej? Z tym również można sobie poradzić.

Pewnie wiele razy usłyszałaś/usłyszałeś ,, Nie kłócić się! Konflikty są niepotrzebne”.

No trudno się z tym nie zgodzić… Ale tylko w sytuacji kiedy nie wiemy jak zareagować, UNOSIMY SIĘ, krzyczymy i nie radzimy sobie z emocjami. Wówczas konflikt nie pomaga, on pogarsza sytuację, wprowadza napiętą atmosferę, prowadzi do separacji, rozwodu, zakończenia przyjaźni, relacji zawodowej etc.

Kiedy rozłożymy konflikt na małe części, skupimy się na tym czego nas uczy, co mówi o nas samych, możemy całkowicie zmienić zarówno sposób w jaki reagujemy na sytuację, jak i wprowadzić konkretne działania w celu rozwiązania tej sytuacji.

To nie konflikt jest problemem, lecz brak odpowiedniego zarządzania konfliktem.

Konflikt w relacji

W związku konflikt może pojawiać się bardzo często, jednocześnie pozwalając poznawać swojego partnera. Jeśli potrafimy korzystać z odpowiednich narzędzi, sama sytuacja nie będzie trudna. Co zatem najbardziej przeszkadza w konflikcie? Przede wszystkim brak rozumienia sytuacji, słabo rozwinięta inteligencja emocjonalna oraz indywidualne przeżycia, które determinują postrzeganie tego co dzieje się tu i teraz. Przyjęcie innej perspektywy pozwala na przeżywanie konfliktu w charakterze rozwoju.

Podstawowymi elementami, które zakłócają rozwiązanie konfliktu są zniekształcenia poznawcze.
Jednym z nich jest koncentracja selektywna, np.

  • słyszę tylko to co sam chcę usłyszeć
  • całkowicie inaczej interpretuję sytuację i nie stosuję parafrazy (szczególnie, gdy pojawia się konflikt danych i wartości)
  • czytam w myślach i stosuję konfabulację (czyli zwroty ,, i tak wiem co się wydarzy/ jak zareaguje druga strona na to)
  • brak szybkiego rozwiązania wprowadza silne poczucie, że nie ma sensu dalej w to brnąć, pojawia się rezygnacja z próby pojednania

W pewnym momencie, w sytuacji konfliktowej pojawia się efekt zaangażowania, czyli im więcej czasu przeznaczę na trzymanie swojego stanowiska, tym trudniej jest mi zmienić przekonanie. Czy brzmi znajomo?

Nie ułatwiają nam silne emocje, a także stereotypy np. ,, Jesteś z innej planety, więc i tak się nie dogadamy”.

Emocje w konflikcie

Poczucie straty (np. stanowiska czy relacji) może prowadzić do silnych emocji, najważniejsze to nauka panowania nad nimi. Często słyszę od osób, które do mnie przychodzą ,, Tak już mam, unoszę się, nie panuje nad tym i wiem, że tego nie zmienię. Ludzie muszą mnie zaakceptować”.

Podtrzymując takie przekonanie trudno o umiejętności rozwiązywania konfliktów. Warto zadbać o rozwijanie inteligencji emocjonalnej czyli między innymi: Zdolności rozumienia emocji i nauki na ich temat, zdolności kontrolowania emocji własnych oraz odpowiedniego reagowania na emocje innych ludzi.

W sytuacji konfliktowej priorytetem jest oddzielenie ludzi od problemu, nasza relacja i sposób w jaki o niej myślimy może nasilić problem, a tak naprawdę sam konflikt nie musi być silny. Dlatego tak ważne jest rozgraniczenie tych kwestii.

Jeśli myślisz, że tego nie można się nauczyć, jesteś w błędzie. Oczywiście każdy z nas posiada inne zasoby, łatwość nauki, możliwości. Nie można zapominać o tym, że pewne zachowania wynikają z wyuczonych wzorców rodzinnych, które trudno porzucić, co jednak nie oznacza, że nie jest to możliwe.

Mediacje

Są takie chwile w życiu, w których trudno o rozsądne spojrzenie na konflikt. Pewne narastające problemy mogą doprowadzić do sytuacji, która wydaje się bez wyjścia. Konflikt narasta i nie jest możliwe jasne spojrzenie na wydarzenia.

Mediator jest obrońcą rzetelnej procedury, a nie konkretnego porozumienia.

Ch. Moore

Właśnie wtedy warto udać się do mediatora, który jest neutralnym nawigatorem konfliktu. Swoją wiedzę potrafi wykorzystać w taki sposób, aby osoby potrafiły siebie usłyszeć. Kiedyś usłyszałam bardzo mądre słowa:

Nikt nie jest bardziej głuchy od tych, którzy nie chcą słyszeć.

W swojej pracy próbuję to zmienić i pokazać jak dobrze usłyszeć drugą osobę. Jeśli jesteś w sytuacji konfliktowej lub innej, trudnej dla Ciebie, nie możesz znaleźć rozwiązania, napisz do mnie.

Kategorie: Czytelnia