
Na przestrzeni lat obserwuję coraz więcej rozpadów relacji. Nie dotyczy to jedynie związków partnerskich czy małżeństw. Rozpadowi ulegają wielkie przyjaźnie i mniejsze znajomości. Ludzie przestają ze sobą rozmawiać, nie słyszą się wzajemnie. Gdzie szukać przyczyny?
Zastanówmy się przez chwilę dlaczego coraz więcej par nie może się dogadać, a ilość rozwodów sięga apogeum? Dlaczego bliskie sobie koleżanki nagle przestają rozmawiać?
Pomyślisz zapewne, że w związku przyczyn może może być wiele, począwszy od łatwości nawiązywania znajomości internetowych, zmiany wartości, aż po wypalenie w wieloletnim małżeństwie. Każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie, nie ma wybranego przepisu na dobrą relację. Okres pandemii znacząco wpłynął na spotkania towarzyskie, obniżenie ogólnego samopoczucia, ALE jednocześnie coraz więcej osób zaczęło utrzymywać znajomości online- np. będąc w zupełnie innym kraju.
Jest JEDNA zasada, która dotyczy wszystkich, nieważne czy w związku czy w przyjaźni:
Zdrowa komunikacja to podstawa. Brak rozmowy i chęci wysłuchania NISZCZY KAŻDĄ RELACJĘ.
Słowa mogą dodawać energii i zabierać siłę
W jaki sposób dobierasz słowa, kiedy w pobliżu jest ważna dla Ciebie osoba? Czy łapiesz się na tym, że może często używasz zniekształceń poznawczych? O tym pisałam tutaj.
Odpowiednia komunikacja pozwala na utrzymanie każdej relacji. Ludzie oczekują wsparcia, dlatego jeśli stale towarzyszy Ci negatywna energia, narzekanie na drugą osobę i ocenianie, prędzej czy później uciekną w stronę pozytywnych wzmocnień, np. zmieniając otoczenie na bardziej pozytywne. Każdy z nas ma gorszy dzień lub czas w życiu, jeśli jednak trwa to nieustannie, jest toksyczne dla nas i naszych bliskich.
Pozwól, że pokażę Ci to na przykładzie. Wyobraź sobie, że czeka Cię ważny moment w życiu, np. egzamin, rozmowa o pracę lub podwyżkę. Dzielisz się emocjami podekscytowania ze swoją partnerką i słyszysz: Nie masz szans, nie uda się, po co tracisz czas?
Teraz spróbuj odpowiedzieć sobie na pytanie: Jak się czujesz?
Zdrowe komunikaty wspierają, dodają motywacji i pchają nas do przodu.
Słuchanie jest ważniejsze niż mówienie.
Przyczyną konfliktów jest brak aktywnego słuchania. Jeśli na etapie rozmowy zastanawiasz się nad odpowiedzią, zamiast słuchać- zmień to. Przywykliśmy do chęci posiadania racji, dlatego w naszych głowach tworzą się automatycznie scenariusze rozmów. Nie słyszymy najważniejszych rzeczy, ponieważ koncentrujemy się nad odpowiedzią. W takim momencie łatwo o to, aby nie zrozumieć drugiej strony. Postaraj się wczuć w to, o czym mówi druga strona. Otwórz się na nowe doświadczenia, chęć poznania czegoś, co jest nowe. Takim nastawieniem pozwalasz sobie na rozwój.
Uprzedzam- to może być trudne.
Doskonale pamiętam jak kiedyś rozmawiałam z ludźmi, z czym miałam problem lub jakimi emocjami się kierowałam. Wszystkie te czynniki powodowały, że nie słyszałam! Paradoks tkwi w tym, że tylko pracując ze sobą można zmienić to, jak patrzymy na drugą osobę. Jeśli czujesz konflikt sam ze sobą, stworzysz go również w relacji.
Od czego zacząć?
Zastanów się z czym masz największą trudność. Może często tkwisz w konfliktach lub przyciągasz takie sytuacje? Czy potrafisz panować nad emocjami, kiedy pojawia się trudność?
Traktuj emocje jako sygnał, nie interpretuj ich w destrukcyjny sposób.
Wybacz sobie przeszłość, nie katuj się bolesnymi wspomnieniami.
Skupiając się na teraźniejszości możesz zmienić to co będzie w przyszłości.
Jeśli interesuje Cię ten obszar, zachęcam do zapisania się na warsztat klikając tutaj.